Formát užitku je konečný rozměr hotového produktu po oříznutí, který obdrží klient. Na všech našich šablonách je formát užitku označen červenou barvou.
Formát projektu je velikost připravovaného souboru v milimetrech, který zahrnuje rozměr užitku spolu s přesahem. Na všech našich šablonách je formát projektu označen modrou barvou.
Přesah je bezpečnostní okraj přidávaný k grafickému návrhu mimo formát užitku. Jeho cílem je zabránit bílým okrajům po oříznutí archu. Standardní přesah je 2 mm z každé strany projektu.
Bezpečné okraje jsou vzdálenost klíčových prvků projektu od linie řezu, bigování nebo jiných konstrukčních prvků práce. Zaručují, že důležité obsahy nebudou náhodně oříznuty nebo narušeny. Na všech našich šablonách jsou oblasti bezpečného umístění klíčových prvků projektu (bezpečné okraje) označeny zelenou barvou.
Apla je jednolité pokrytí dané oblasti tisku barvou o stálé sytosti, bez tónových přechodů – jak 100%, tak nižších hodnot.
Tinta je varianta barvy se sníženou sytostí (např. 20%, 50%), často používaná k vytváření světlejších tónů. Tint je tedy druhem apli s nižším pokrytím.
Aby bylo dosaženo hluboké a syté černé v závislosti na technologii tisku, je třeba správně zvolit složky barvy. Níže uvádíme doporučené hodnoty pro jednotlivé metody tisku:
Hluboká černá
100%K
Aby bylo dosaženo neutrální a stabilní šedé v ofsetovém tisku, neměla by být šedá apla vytvářena pouze pomocí složky K (černé). Taková šedá může mít nežádoucí odstín (zelenkavý nebo hnědý), zejména na větších plochách nebo na různých papírech. Nicméně v digitálním tisku použití pouze složky K umožňuje snížit riziko vzniku pruhování.
Aby se předešlo nejčastějším chybám a problémům, je vhodné dodržovat následující pravidla:
Aby bylo dosaženo hluboké a syté černé v závislosti na technologii tisku, je třeba správně zvolit složky barvy. Níže uvádíme doporučené hodnoty pro jednotlivé metody tisku:
Poznámka: Nezaručujeme opakovatelnost barev v následujících nákladech. Rozdíly mohou vznikat z technologie tisku a specifik materiálů.
Dbejte na správnou orientaci stránek - měla by být nastavena head-to-head. Čtěte více
Nedoporučuje se selektivní lakování na linii řezu nebo bigování. Lak může odcházet ve vrstvách, což ovlivní estetiku produktu.
Pamatujte na toleranci řezu na úrovni ±1 mm. Rámečky a tenké obvody u okrajů mohou být nesymetrické a vypadat neesteticky.
Pouze CMYK. Jiné barevné prostory Pantone/RGB budou automaticky převedeny a nemusí splňovat očekávání.
Všechna písma by měla být převedena na křivky nebo vložena do souboru PDF. Doporučená minimální velikost písma je 6 pt., v kontrastu 8pt (Sklad v kontrastu - umístění bílých nebo světlých znaků na tmavším pozadí. Cílem použití skladu v kontrastu je zvýraznění textu).
Soubory by měly být zploštěny do jedné vrstvy a neměly by obsahovat poloprůhlednosti. Zploštěný soubor je takový, ve kterém nemáme přístup k vrstvám a akcím, které byly v projektu provedeny. Soubor může být také částečně zploštěn, např. obsahovat texty převedené na křivky. V takovém případě budou obsahy zbaveny možnosti úprav, ale stále budeme moci měnit jejich umístění. Ostatní prvky projektu zůstanou plně editovatelné.
Nelaminovaný papír o gramáži 250-350 g/m² bude praskat na liniích bigování. Aby se tomu zabránilo, doporučujeme laminování.
Velikost užitku může být libovolná v mezích určených v kalkulátorech, v závislosti na technologii tisku a vybraném materiálu. Informace o omezeních se objeví v kalkulátoru.
Formát projektu musí zohledňovat velikost užitku zvětšenou o přesah. Standardně vyžadujeme přesahy ve výši 2 mm z každé strany.
Pozadí a všechny prvky grafiky přiléhající ke kraji musí přesahovat mimo formát užitku. I když pozadí nepokrývá přesahy, formát projektu musí být v souladu se specifikací.
Důležité prvky projektu by měly být vzdáleny minimálně 3 mm od linie řezu, bigování nebo jiných konstrukčních prvků práce.
Práce by měly být připraveny v barevném prostoru CMYK.
Maximální součet tonálních hodnot v jednom bodě by neměl překročit:
Pozor! Vyhněte se umisťování sytých apl na stejná místa líce a rubu.
Kde je to možné, doporučujeme použití ICC profilu ISO Coated v2_300. Tento profil omezuje součet složek barev na 300%, což pomáhá zabránit problémům s nadbytkem barvy a zajišťuje lepší kvalitu tisku.
Prosíme, nepoužívejte přetisky, protože použití na jiné barvě než černé může způsobit chyby na tisku.
Aby bylo dosaženo hluboké černé:
Na velkých aplách se mohou objevit nejednotnosti. Doporučujeme je nahrazovat texturami pro zlepšení estetiky.
Nepoužívejte přechody pod 5%, aby se zabránilo pruhování. Přidání šumu pomůže dosáhnout plynulejších gradientů.
Optimální a doporučené rozlišení pro rastrovou grafiku a fotografie:
Nezvyšujte uměle rozlišení pomocí resamplingu. Resampling je proces změny velikosti obrazu v počítačové grafice, který spočívá v přizpůsobení počtu pixelů v obrazu novým rozměrům. Během tohoto procesu jsou pixely přepočítávány a nové hodnoty pixelů jsou vypočítávány na základě existujících dat. Resampling je často využíván při změně velikosti nebo rozlišení obrazu.
Přeměňte text na vektorové objekty, aby se předešlo problémům s chybějícími písmy.
Použijte černou složenou pouze z K=100% (C=0, M=0, Y=0, K=100), aby bylo dosaženo jednotného a ostrého textu.
Minimální velikost písem je 6 pt. pro černý text. V kontrastu 8pt. (bílý /světlý text na černém pozadí).
Všechny stránky v souboru by měly mít stejnou orientaci, aby se předešlo chybám v tisku.
Užitky jsou standardně otáčeny vůči sobě „Head to Head“. V případě některých projektů, jako jsou pohlednice nebo oboustranné letáky, nemusí být správná orientace líce vůči rubu zřejmá. Aby byla jistota ohledně správného otočení, vždy umístěte obě strany v souboru ve stejné orientaci.
Během impozice (skládání, elektronická montáž - navrhování v DTP programu obrazu celého tiskového archu) jsou užitky otáčeny vůči svislé hraně:
Během impozice jsou užitky otáčeny vůči svislé hraně: